filmové a mediální dílny pro dětské domovy

Velký skok

  • Film vznikl v Dětském domově: Lipová
  • Štáb: film společnými silami vytvořily: Esy, Hanka, Lena, Kačka, Majda, Eliška, Šery
  • Lektoři: dokumentaristé K. Peroutková, J. Šípek, J. Šolc a střihačka I. Malá
  • Délka: 8.07
  • Synopse: Krátký film o křehkosti vztahů v dětském domově a o tom, zdali si lze udržet to, co mě dělá šťastným, i když to moje okolí nebere. A co udělat pro to, aby si mě druzí všimli? Stojku, kotoul, přemet… A v neposlední řadě, co udělat pro to, abych vyskočila opravdu vysoko? Skamarádit se a vyskočit dohromady. To bude teprve výskok!

Děti o svém filmu

Lenka: já moc ráda poznávám nové lidi a učím se nové věci. Chtěla jsem si vyzkoušet natočit film

a všechny ty činnosti okolo, natáčení filmu mě moc bavilo a měli jsme i dobrou partu. Proto doufám, že bude další možnost účastnit se dalšího takového workshopu či podobné akce.

Majda S.: workshop se mi moc líbil, bylo to zajímavé, i když jsem se občas trochu nudila. Lektoři pro nás připravili různé aktivity, týkající se filmování, fotografování a učili jsme se i, jak se stříhá film. Trošku mě štve, že se ty filmy budou promítat pro celou naši školu, protože se stydím.

Lektoři o vzniku filmu

V blízkosti Dětského domova Lipová jsou rozlehlé louky, kde na podzim zemědělci nechávají balíky slámy. Děti si tam rády hrají. Mohou se po balících plazit, snažit se na ně vylézt, dívat se z nich jako na rozhledně… Ale také se na nich rády strkají a snaží se jeden druhého shodit dolů. Lektoři tohoto využili a v reálném prostředí dětí vymysleli spolu se skupinou dívek z dětského domova příběh o jejich přátelství.

Vychovatelé o filmu

Film je tak zvláštně „snový“, v podstatě beze slov či velkých dialogů. Nechává na divákově fantazii, jakým způsobem bude uchopen. Děti jsou zde přirozené a spontánní, je vidět, že si to velmi užívaly. Je poznat, že lektorkou filmu byla žena…