filmové a mediální dílny pro dětské domovy

Lektoři o vzniku filmu Džungláci

Michaela Tyllerová a Václav Krejčí

Nabídka zprostředkovat dětem z dětského domova v Duchcově svět animace byla pro nás zajímavou výzvou. Představy o projektu se začaly ujasňovat až během prvních setkání s dětmi. V naší skupince bylo 7-9 dětí ve věku od 7 do 12 let. Děti byly výtvarně velmi zdatné, nicméně s udržením jejich pozornosti a jistou impulzivitou během celého kurzu to bylo horší. Naštěstí nám velmi zkušená paní ředitelka hned na začátku a téměř po celou dobu nabídla spolupráci s vychovatelkami, které se záhy staly nepostradatelnou součástí našich společných sobotních seancí.

Na úvod jsme děti seznámili s různými druhy animace, které si mohly rovnou prakticky vyzkoušet. Během těchto schůzek jsme společně vybrali techniku animace, která nejvíc vyhovovala schopnostem a temperamentu dětí a začali jsme přemýšlet nad možnostmi, jak jednotlivé animace pospojovat v jeden celek, v jeden film. Pro inspiraci nám posloužila kniha "Tam , kde žijí divočiny" od autora Maurice Sendaka. Děti se nám podařilo tématem zaujmout a začali jsme sestavovat osnovu naší práce. Ta zahrnovala výrobu papírových masek a všech výtvarných artefaktů od titulků po rekvizity. Děti jsme rozdělili do dvou pracovních skupin. Lépe se pak využil čas a lépe se udrželo jejich soustředění. Během toho jsme se jako lektoři zároveň učili a zdokonalovali, jak s dětmi co nejefektivněji spolupracovat, což byl asi nejnáročnější bod celého projektu. Celý proces byl tedy nakonec primárně zaměřen na pilování našich pedagogických dovedností, jak získat pozornost a nadšení dětí pro zadané úkoly, než na kreativitu, kterou děti pak dokázaly projevit bez sebevětší námahy.

Výsledná podoba filmu Džungálci je koláží jednotlivých animací a pixilací, jakýmsi záznamem, dokumentem, pracovních postupů, které si děti snažily osvojit. Pro lepší kompaktnost a přiblížení se k dojmu vyprávění "příběhu" jsme použili citace ze jmenované knihy, načtené samotnými dětmi.

29. 5. 2024